Taiwan Bee Blue Bolt 1-1,2 cm

Tükendi Taiwan Bee Blue Bolt 1-1,2 cm

Taiwan Bee Blue Bolt;

-Satış boyu: 1-1,2cm'dir.

 

Yaşam şartları;

Ph: 5.5-6.5

Gh: 4-6

Kh: 0-1

Tds: 120-130ppm

Isı: 19-22°CCaridina cantonensis familyasına ait bu karideslerin (kristal karides, prl, taiwan bee, pinto, fishbone, tibee, taitibee, galaxy, fancy, tiger vb) sağlıklı yaşaması için bazı şartları sağlamamız gerekir. Yaşam şartlarını sağladığımız zaman hiç bir zorluğu bulunmamaktadır. 

 

-Toprak; Öncelikle caridina familyasına ait bir karides besleyeceksek, kesinlikle zeminimizde aktif toprak (karides toprağı) olmalıdır. Bu toprak kalınlığı min. 3/4 cm olmalıdır. Toprak önerisi isterseniz; tropica-ada-aquario-neo-benibachi-akadama. Ben tropica kullanıyorum. Sizde bu yazdıklarımdan kendi bütçenize uygun bir toprağı alabilirsiniz.

 

-Filtrasyon; filtre olarak çeşitli filtreler kullanılabilir. Örneğin, pipo filtre/hamburg/şelale/dış filtre/taban filtresi bunlara örnektir. Bizim tavsiyemiz 30/60lt tanklar için pipo(sünger) filtre, 60/100 lt tanklar için şelale filtre yada taban filtresi+sünger filtre, 100-150lt ve daha büyük tanklar için dış filtre+sünger filtre kullanmalıyız. Dış filtre/şelale filtre/taban filtresi kullanacaksak kesinlikle bakteri tutucu için iyi bir substrat(filtre malzemesi)kullanmalıyız. Ek olarak dış filtre veya şelale filtre kullanacaksak, emiş borularına karideslerin kaçmaması için kesinlikle filtremize uygun süzgeç yada sünger kullanmalıyız.

 

-Aydınlatma; tatlı su karidesleri çok yüksek ışıkdan pek hoşlanmazlar. Bu sebeple düşük güçteki led yada benzeri aydınlatmalar işimizi görecektir. Günlük 5/6 saat ışık yeterli olacaktır.

 

-Dekorasyon; caridina familyasındaki karidesler için en uygun dekor ürünleri ağaç parçalarıdır. (Mangrow, yati kökleri, red moor kütükler, mopani kökleri, flame wood, suya salınım yapmayacak diğer ağaç parçaları) 

Eğer kaya kullanmak istiyorsanız mutlaka salınım yapmayacak türden olmalıdır. Buna en iyi örnek dragon kayaları yada lav kayalarıdır. Kh değerini arttıracak kayalardan uzak durmalıyız.

 

-Su kimyası; caridina familyasına ait karideslerin yaşam şartlarını sağlamamız için bazı ürünlere ihtiyacımız vardır. Bunlar; tds metre, gh+ mineral, gh test, osmos su yada içme suyu (düşük ph’lı, max. 7.0-7.3ph) değerindeki sular işimizi görecektir. 6.5-7.0 aralığındaki içme suları bizim için iyi olmasa da karidesler için mükemmel bir seçenektir. Gh+ minerali seçiminde tercihiniz iyi bir marka olmalı. Size tavsiyem; salty shrimp, salty bee, dennerle, aquaforest.. Bu markalar güvenilir, tüm dünyada kabul görmüştür.

 

-Beslenme; caridina familyasına ait tüm karidesler etçil ve otçul beslenmeyi severler. Daha çok bitkisel içerikli beslememiz onların sağlığı için iyi olacaktır. Piyasa’da satılan bir çok karides yemi mevcuttur. Güvendiğiniz bir markanın karides yemini verebilirsiniz. Benim kullandığım markalar; (glasgarten, shirakura, csf) Lütfen karideslerinize balık yemi vermeyin. Haftanın 1/2 günü etçil, diğer günleri bitkisel ağırlıklı beslemenizi tavsiye ederim. 

 

-Tank seçimi; benim size tavsiyem ufak tanklardan uzak durmalısınız. (Min. 30/35 lt) bir tank almalısınız. Eğer üretim yapmak istiyorsanız, min. 45/50lt bir tank almalısınız.

 

-Bitki seçimi; tatlı su karideslerinde en önemli noktalardan biride bitkilerdir. Bitkili bir akvaryumda karidesleriniz çok daha sağlıklı olurlar. Tankınızda oluşan nitrat ve diğer atıklar bitkiler tarafından harcanır ve sudaki oksijen miktarını arttırır. Ve Bitkiler, filtrasyona yardımcı olurlar. Suyunuz daha berrak olur. Karides akvaryumlarında kullanabileceğiniz bitkiler; fernler(microsorium), bolbitisler, cryptocoryne, mosslar ve bucephalandralar.. 

not: anubiasları karides akvaryumların da kullanmayın.

 

-Bakteri; size tavsiyem..! Bu canlıları besleyip üretmek istiyorsanız kesinlikle bakteri kültürü kullanın. Tankınız min. 10-15 gün çalışsın. Bakteri döngüsü oturmamış bir tank sağlıklı değildir, her türlü soruna açıktır. Zaten karidesler eskimiş suları severler. Profesyonel değilseniz kesinlikle bakteri kullanın. Tavsiye edeceğim bakteri kültürleri; seachem stability, aquaforest bio s, jbl denitrol, prodibio biodigest, sera nitrivec.

 

-Isı; caridina familyasına ait tüm karidesler soğuk sulardan hoşlanırlar. İdeal su ısısı: 18-23c arasıdır.

25 C den sonra ölümler olabilir. 8-10c de bile ölmezler ama sıcak su bu karidesleri öldürebilir.

 

-Koloni seçimi; sizlere tavsiyem bu karidesleri tek tür bakmanızdır. Caridinalar kendi türleri arasında çiftleşirler. Seçimleriniz yanlış olduğu zaman istemediğimiz desende karidesler doğacaktır. Kaç adet almam gerekiyor diye bir soru sorarsanız? Bence min. 15/20 adet bir koloni ile başlayabilirsiniz. Ne kadar fazla karides alırsanız, tankınızda o kadar fazla üreme olacaktır ve su döngüsü iyi bir şekilde oturacaktır. Bakteri döngüsü için sayının fazla olması çok önemlidir. 

 

 

Tüm bilgiler tarafımdan yazılmıştır, herhangi bir makaleden alıntı değildir. Bu yazının izinsiz paylaşımı yasaktır.

 

Daha fazla bilgi için mağazamıza gelebilir ya da makalemi okuyabilirsiniz. 

 

 

Yazan: Enis Boğaç Yavuz (petpazarım)

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
  • Ürün Kodu: twn-006
  • Stok Durumu: Tükendi
  • 120,00TL
  • KDV Hariç: 100,00TL

Etiketler: Taiwan Bee Blue Bolt 1-1, 2 cm, twn-006, Caridina